---- DOPRAVA ZDARMA NAD 2000,-Kč ---- REZERVACE NÁVŠTĚVY ZDE ---- PŘI OSOBNÍM ODBĚRU PLATÍ CENY BEZ SLEVY

ZMĚŘENÍ DÉLKY A ŠÍŘKY

  • celou nohu obkreslíme na papír a změříme délku od paty k palci,  šířku měříme v nejširším místě nohy
  • postavíme se patami ke zdi na papír, který je dobré přilepit páskou a uděláme čárku před nejdelším prstem, pro změření šírky se postavíme bokem ke zdi opřeme malíkovou hranu nohy a u palcové hrany uděláme čáru
  • měříme nejlépe pravítkem

Je důležité, stát na obou nohách a nohy mít zatížené bez krčení prstů. Délka by se měla měřit bez ponožek, ale šířka naopak v ponožce. Při vybírání zimních bot je možné měřit i se silnější ponožkou nebo počítat s větším nadměrkem. Je potřeba měřit levou i pravou nohu, každá noha může být jinak dlouhá. Je lepší měřit nohy odpoledne nebo k večeru, kdy mohou být nohy roztaženější. K naměřené délce nohy se přidává tzv. nadměrek.

 

NADMĚREK

Prostor před prsty v botách. Je to rozdíl mezi délkou nohy a vnitřní délkou bot, který je důležitý pro práci nohy a u dětí pro růst nohou.

Obvykle se doporučuje následující nadměrek na délku:

 ·         začínající chodec - do 1 cm

 ·         zkušenější chodec - do 1,2 cm

 ·         otevřené sandálky - 0,8 cm

 ·         celoroční boty - 1,0 - 1,2 cm

 ·         zimní boty - 1,2 - 1,5 cm

do šířky je ideální nadměrek 0,4 cm

Uvedené míry jsou jenom doporučení, zvládání nadměrku je velmi individuální. Základním pravidlem je, aby nebyl moc malý – prsty by mohly být utlačovány svrškem boty, nebo naopak moc velký – prsty se snaží držet botu, protože noha v botě sklouzává.

 

VELIKOST BOT

Nejlépe se kontroluje správná velikost vyndáním stélek z bot a postavením se na ně. Stélky by měly kopírovat tvar nohy, nadměrek by měl být před všemi prsty. Když boty nemají vyndavací stélku, dá se použít měřidlo nebo je řešení obkreslit nohy na kartonový papír, vystřihnout a vložit do bot, pokud se papír vejde do bot a nikde se neohýbá, je velikost správná.

Důležité je jak bota sedí v nártu, jestli není moc volná, nebo příliš těsná, že by nárt utlačovala. Pata by měla sedět přesně, aby v botách neklouzala na všechny strany.

Chůze v botách by se měla co nejvíce podobat chůzi naboso.

Míry bot uváděné v našem obchodě, jsou vždy námi změřené. V případě nejistoty výběru správné velikosti, se na nás obraťte, vybrané boty rádi přeměříme.